Przedszkole

Dnia 14.06.2022r. dzieci z przedszkola w Stawie odwiedziły jednostkę OSP w Opojowicach, aby zapoznać się z tajnikami pracy strażaka. Na wycieczce został zaprezentowany sprzęt pożarniczy stanowiący wyposażenie jednostki S.P. Dzieci mogły z bliska zobaczyć wozy strażackie i sprzęt pożarniczy, wysłuchały jak trudna i niebezpieczna jest praca strażaka. Dowiedziały się także, w jakich okolicznościach wzywać straż i że strażacy nie tylko gaszą pożar, ale również są wzywani do wypadków samochodowych, ratują zwierzęta, pomagają przy powodziach. Przy okazji utrwaliły sobie numer telefonu do Straży Pożarnej - 998 i numeru alarmowego - 112. Przez chwilę wszyscy uczestnicy wycieczki mogli poczuć się jak strażacy, przymierzając hełm strażacki i trzymając wąż. Po tym spotkaniu nawet dziewczynki w przyszłości chciałyby zostać strażakami.
Super sprawa - zabawa z pianą.

PANIE DAMIANIE- BRAK SŁÓW- OGROMNE- WIELKIE DZIĘKUJEMY!!!

Całym sercem jesteśmy z naszymi sąsiadami z Ukrainy- w sposób szczególny z małymi dziećmi i w pełni się z nimi solidaryzujemy. Kierujemy ku nim wszystkie najserdeczniejsze myśli i wyrazy wsparcia. Dnia 16-go marca do naszej grupy przedszkolnej, dołączyła 6-cio letnia dziewczynka z Ukrainy- Liza. Postawy szacunku i życzliwości u dzieci, warto kształtować już od najmłodszych lat.

" Marzanno, Marzanno
Ty zimowa panno!
Zrób miejsce wiośnie!
Popłyń, gdzie pieprz rośnie!''

Tymi słowami pożegnaliśmy zimę i powitaliśmy najpiękniejszą porę roku, na którą wszyscy czekaliśmy z wielką niecierpliwością, a mianowicie wiosnę.Przyjście nowej pory roku- wiosny jest doskonałą okazją do tego, by uzmysłowić dzieciom, jak wielkie bogactwo niesie ze sobą budząca się do życia przyroda. Aby tradycji stało się zadość, a pogoda sprawiła nam miłą niespodziankę, symbol zimy, słomianą kukłę Marzannę, uroczyście pożegnaliśmy w naszym przedszkolnym ogrodzie.

Chodźże ty wiosenko, do nas małych dzieci,
niech już będzie ciepło, niech słoneczko świeci.
Chodź do nas wiosenko, chodź do nas panienko,
ześlij nam na ziemię promienie gorące,
zbudź zieloną trawkę i kwiatki na łące.

"Dla Was dziś kwiaty i uśmiechy. I pierwszy promień bliskiej wiosny. Dzień bez kłopotów i bez trosk. Dużo radości. Dla mamy, Pani, dla dziewczynek. W domu, w przedszkolu, na wycieczce. Każdego dnia dobry uczynek - To jest od chłopców upominek".

"Bycie piekarzem to trudna sprawa
Pieczenie chleba to nie zabawa
W piekarni wszystko bywa gorące
Gorące są piece, jak w ciągu dnia słońce…”

Dnia 15 marca obchodzimy Dzień Piekarza i Cukiernika . Na podstawie prezentacji multimedialnej dzieci wzbogaciły swoją wiedzę na temat pracy piekarza, poszerzyły słownictwo o takie wyrażenia jak: pieczywo, chleb razowy, pszenny, bagietka, kajzerka, sezam, mak… Dowiedziały się z czego robi się chleb, jakie są rodzaje pieczywa oraz jak wygląda strój piekarza. Poznały cykl produkcji chleba na podstawie historyjki obrazkowej „Od ziarenka do bochenka”. Przy okazji dowiedziały się, kim jest rolnik i młynarz. Zwrócono uwagę przedszkolaków na zdrowe odżywianie, informując dzieci, iż najzdrowszy dla zachowania zdrowia jest chleb razowy z ziarnami, natomiast jedzenie słodkich rogalików, drożdżówek, jest mniej zdrowe. Dzieci miały okazję do swobodnych wypowiedzi na temat ulubionego pieczywa.

Dzień jak co dzień- cóż za bzdura! Dziś w przedszkolu pączków góra. Małe pączki, duże pączki, dziś po nie sięgają rączki. I kalorii nikt nie liczy... Cóż za święto, czy ktoś wie? Tłusty czwartek! Cieszmy się!
Przedszkolaki w Stawie wiedzą, co to tłusty czwartek i z jedzenia pączków nie rezygnują.
A dzięki dobrym serduszkom państwa Boruniom z Opojowic , miały okazję posmakować tego smakołyku.

Ślubowanie i pasowanie na przedszkolaka, to bardzo ważne wydarzenie w naszym przedszkolnym kalendarzu. 11- go listopada przedszkolaki rozpoczęły uroczystość krótkim występem artystycznym.
Ślubowali być dobrymi, odpowiedzialnymi przedszkolakami. Pasowania dokonała pani Dyrektor PSP w Wydrzynie, a jednocześnie mamusia jednej z wychowanek naszej placówki mgr. Monika Boruń.
ŚLUBOWAŁY: Zosia Adamczyk, Kornelka Szwed, Szymek Lis, Blanka Misiak, Amelka Oreshchuk, Zuzia Makowska, Zosia Boruń, Karolek Ivanow.
Po uroczystym pasowaniu dzieci otrzymały prezenty i wspólnie z rodzicami zasiadły do słodkiego posiłku.

Pizza to jedno z najpopularniejszych dań na świecie. Lubią ją zarówno dorośli jak i dzieci, dlatego w tym roku nasze przedszkole włączyło się w obchody Światowego Dnia Pizzy. Przedszkolaki poznały składniki niezbędne do powstania kultowego włoskiego placka oraz etapy jej wykonania. Poznały także historię pizzy, dowiedziały się z którego kraju pochodzi. Najważniejsza jednak była degustacja.

Dziś w przedszkolu królują klocki LEGO! Dzieci poznały historię tych klocków,a następnie pokolorowały pięknie prace plastyczne!

Dzień Babci i Dzień Dziadka to najpiękniejsze dni w roku. W tych dniach Babcie i Dziadkowie obdarzani są szczególnymi dowodami miłości. Mimo tego, że przedszkolaki nie mogły zaprosić gości do przedszkola, to przygotowały dla nich mini program artystyczny. Kochanym Babciom i Dziadkom życzymy samych pięknych chwil w życiu i aby zawsze byli dumni ze swych wnuków.

Dzień Popcornu to kolejny radosny powód do świętowania. W trakcie zajęć dzieci odkryły, jak z małego ziarenka powstaje tak znana i populara przekąska. Miały również okazję spróbować popcornu. Jak się okazało, można go używać nie tylko do jedzenia, ale też do zabawy i wykonania prac plastycznych.

Dnia 19 stycznia Starszaki obchodziły Dzień Popcornu. Dzieci zapoznały się ze sposobem uprawy kukurydzy, warunkami w których rośnie, a także jakie ma zastosowanie. Wykonały pracę plastyczną. Popcorn był bez wątpienia bohaterem tego dnia, gdyż nie brakuje wielbicieli tego przysmaku.

Dnia 22 grudnia 2022 r. odbyło się w naszym przedszkolu spotkanie wigilijne. Świąteczny nastrój przy dźwiękach kolęd udzielił się wszystkim. Na stole nakrytym białym obrusem nie zabrakło tradycyjnych potraw wigilijnych, słodkości i owoców. Dzieci w odświętnych strojach zasiadły do pięknie przystrojonego stołu wigilijnego, składając sobie wcześniej moc świątecznych życzeń.

Serdecznie dziękujemy Rodzicom i dzieciom naszego przedszkola i szkoły za włączenie się w przygotowanie świątecznej paczki, która przed Świętami Bożego Narodzenia trafiła do rodzin naszej gminy.

Starszaki zaczęły swoje pierwsze przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Ubrały już choinkę, teraz przyszedł czas na dekorowanie pierników. Od samego rana dzieci nie mogły doczekać się zajęć. Różnokolorowymi lukrami i barwnymi cukrowymi pisakami zdobiły przygotowane pierniczki. Zabawa była doskonała a pierniczki wyszły przepięknie.

Od samego rana w naszym przedszkolu panowała radość i poruszenie. Przedszkolaki z wielką niecierpliwością oczekiwały przyjścia niezwykłego gościa. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tego wydarzenia wszystkie dzieci były odświętnie ubrane w czerwone mikołajowe czapeczki. I w końcu nadeszła ta upragniona chwila. Dzieci usłyszały dźwięk dzwonków i znany odgłos : ho, ho, ho, sygnalizujący nadejście Świętego Mikołaja. Radość ukazała się na małych twarzyczkach. Przedszkolaki zaprezentowały swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. Następnie zaproszono gościa do wspólnej zabawy mikołajkowej. To był bardzo radosny i pełen wrażeń dzień.

W poniedziałek 29 listopada przedszkolaki zostały zaproszone przez uczniów szkoły do sali wróżb. Tam mogły przenieść się w magiczny świat zabaw andrzejkowych. Dzieci poznały znaczenie różnych kolorów, liczb i magicznych przedmiotów. Za pomocą przygotowanych obrazków sprawdziły kim zostaną w przyszłości. Odgadywały co je czeka i czego mogą się spodziewać w przyszłości.

25 listopada nasze przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Dnia Pluszowego Misia. Dzieci przyniosły tego dnia swoje ulubione misie. Uroczysty dzień rozpoczął się od przedstawienia swoich pluszaków. Przedszkolaki poznały także historię tego święta, brały udział w quizach i rozwiązywaniu zagadek dotyczących misi. Wykonały także misiową pracę plastyczną. Dzień ten w przedszkolu był pełen uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy.

Celem zajęć było promowanie dobrych nawyków żywieniowych. Starszaki rozpoczęły dzień przygotowaniem pysznego, zdrowego śniadania, które później zjadły ze smakiem. Na zajęciach dzieci przypomniały sobie także założenia Piramidy Zdrowego Żywienia. To było ciekawe doświadczenie i świetna zabawa dla dzieci, dzięki której najmłodsi nauczą się jak ważne jest codzienne, zdrowe śniadanie.

5 listopada w naszym przedszkolu dzieci obchodziły Dzień Postaci z Bajek. Jest to święto wszystkich postaci bajkowych i znakomity moment, aby przypomnieć sobie niektóre z nich. W tym dniu dzieci przyszły ubrane w bajkowe postacie, oglądały fragmenty swoich ulubionych bajek oraz rozwiązywały zagadki i zadania przygotowane przez uczniów PSP w Wydrzynie. Warto pamiętać, że bajki nie tylko rozweselają i bawią, ale także przekazują nam wartości moralne.

8 listopada jest Dniem Zdrowego Śniadania. Najmłodsze przedszkolaki uczciły ten dzień robiąc samodzielnie kanapki z przyniesionych przez siebie produktów. Następnie wysłuchały jakich jest 12 zasad zdrowego żywienia, omówiona została piramida żywienia,a na koniec przykleili zdrowe i niezdrowe produkty do odpowiedniej postaci.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie 5 listopada i to właśnie tego dnia nasze przedszkole zamieniło się w niezwykłą krainę bajkowych postaci. Tego dnia każda grupa zorganizowała zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, min. dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycje,zabawy ruchowe " zatrute jabłko", " kto ma jabłko w dłoni", "czyj to ślad".

Dzień Dyni w naszym przedszkolu obchodziliśmy w piątek 29 października, wtedy to wśród dzieci królował kolor pomarańczowy. Każdy przedszkolak miał na sobie pomarańczowy element ubrania. Dzieci wzbogaciły swoją wiedzę na temat dyń. Dowiedziały się, że dynia jest bardzo zdrowym warzywem i, że można z niej przygotować wiele dań tj.: pieczywo, zupę, dżem, ciasto, babeczki, przetwory i soki. Dzieci miały także okazję przekonać się jak smakuje dżem dyniowy serwowany na grzankach. Był również pomarańczowy sok i deser z dynią. Na koniec przedszkolaki wykonały przepiękne dyniowe prace plastyczne.

Dnia 28.09.2021 Starszaki świętowały Dzień Jabłka. Celem zajęć i wspólnej zabawy była integracja oraz zachęcanie dzieci do spożywania owoców, a w szczególności jabłek i to pod różnymi postaciami. Przedszkolaki miały okazję dziś posmakować pyszną szarlotkę oraz sok jabłkowy.

"Idzie drogą Pani Jesień, kosz z darami do nas niesie..." 22 września dotarła do przedszkola jesienną porą roku. Maluszki przygotowały się na przyjście nowej pory roku - wszystkie dzieci były ubrane na kolor pomarańczowy. Maluszki dowiedziały się wiele na temat nowej pory roku i jakie zmiany nastąpiły w przyrodzie. Po krótkiej pogadance przyszedł czas na jesienne zagadki, rzuty do celu szyszkami. Grupa 3,4 latków mogła skosztować dary jesieni jakie przyniosła w koszyku. Na koniec obejrzały krótki film edukacyjny pt. "Jesień".

Co słychać w grupie 3,4 latków?
Za nami kolejny tydzień września. Maluchy z najmłodszej grupy 3,4 latków stają się coraz bardziej samodzielne i aktywne. 15 września obchodząc "Dzień Kropki" dzieciaki wykonały samodzielnie kilka prac plastycznych: biedronkę- ozdabiając ja białymi kropkami z farby; sówki wyklejane plastelina oraz wspólną pracę- gąsienice z kółek. Na wspólnej zabawie przyjemnie upływa czas w przedszkolu, co widać na zdjęciach.

Dnia 25 czerwca 2021r. w naszej placówce odbyła się Uroczystość Pożegnania Przedszkola przez Starszaków. Dzieci poprzez wiersze i piosenki podziękowały za ten wspólnie spędzony czas. Dziękujemy serdecznie Rodzicom za współpracę, zaangażowanie włożone w pracę przedszkola. Życzymy dzieciom, aby nowy etap szkolnej drogi zwieńczony był samymi sukcesami.

Dnia 26.05.2021 roku w naszym przedszkolu obchodziliśmy święto „Mamy i Taty”.
Dzieci zaprezentowały wierszyki, piosenki tańce. Było bardzo uroczyście i wesoło. W obecnej sytuacji pandemii koronawirusa (COVID-19), wspólne świętowanie z Rodzicami było niemożliwe. Przedstawienia zostały nagrane i udostępnione Rodzicom online.
Z okazji Dnia Mamy i Taty przedszkolaki składają najserdeczniejsze życzenia swoim najukochańszym Rodzicom!

Wszystkim Mamusiom i Tatusiom życzymy dużo zdrowia. i radości.

Wszystkim dzieciom składamy najserdeczniejsze życzenia z okazji Waszego święta. Życzymy Wam radosnego dzieciństwa, wspaniałych przygód i serdecznych przyjaciół. Niech każdy dzień będzie dla Was pełen beztroskiej zabawy i przynosi wiele uśmiechu i radości.

Dnia 9.06.2021r. w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia warsztatowe w ramach projektu ekologicznego "Oszczędzaj wodę-dbaj o przyrodę".
Do przeprowadzenia zajęć zostały wykorzystane zakupione pomoce dydaktyczne w ramach projektu. Dzieci układały puzzle ukazujące obieg energii i wody, oraz obserwowały zjawisko skraplania i parowania wody w przyrodzie oraz jej obiegu.

Dnia 20 maja w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty eksperymentalne dotyczące realizacji naszego projektu ,,Oszczędzam wodę-dbam o przyrodę. Zajęcia te zostały przeprowadzone przez Akademię Pana Królika z Torunia. Był ,,super pochłaniacz”, czyli substancja, dzięki której dzieci dowiedziały się jak w łatwy sposób magazynować wodę, oraz „tęcza w probówce” –czy woda może mieć jednocześnie kilka kolorów?. Ta forma nauki poprzez zabawę pozwoliła dzieciom z pewnościom na odkrywanie otaczającego Nas świata. Zajęcia przeprowadzone w formie praktycznego działania stały się dla dzieci niezapomnianym i wyjątkowym przeżyciem, ponieważ pozwoliły w możliwie najlepszy a jednocześnie niebanalny sposób rozwinąć swą wyobraźnię. Na koniec warsztatów dzieci otrzymały upominek w formie eksperymentu do samodzielnego wykonania w domu.

Konkurs recytatorski -19 maja 2021r. Przedszkolaki wspaniale zaprezentowały się w naszym przedszkolnym konkursie recytatorskim ,,Oszczędzam wodę - dbam o przyrodę". Podczas, którego dzieci wykazały się dobrą pamięcią oraz wspaniałymi zdolnościami recytatorskimi. Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za zaangażowanie włożone w przygotowanie dzieci do konkursu.
Gratulujemy uczestnikom!!!

Światowy Dzień Wody u Starszaków - 22 marca 2021r. Zajęcia, które miały na celu uświadomienie dzieciom znaczenie wody dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt i roślin. Podczas zajęć dzieci aktywnie brały udział w zabawach badawczych i wykonały pracę plastyczną - kropelkę wody. Ten dzień, to także finał naszego konkursu ekologicznego pt. ,,Oszczędzaj wodę-dbaj o przyrodę". Wszystkie prace były przepiękne, nasi mali artyści wykazali się niezwykłą pomysłowością.

Dzień Ziemi u Starszaków - 22 kwietnia 2021r. Światowy Dzień Ziemi to największe i najbardziej popularne święto ekologiczne na świecie. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Również przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w Dniu Święta Ziemi poprzez rozmowy na temat dbania o środowisko. Dzieci świetnie wiedzą w jaki sposób segregować śmieci i dbać o naszą planetę. Poradziły sobie z rozwiązywaniem poszczególnych zadań oraz wykonały przepiękne prace plastyczne.

Co roku 22 kwietnia, na całym świecie obchodzone jest wyjątkowe święto – Międzynarodowy Dzień Ziemi. W tym ważnym dniu powinniśmy wszyscy, choć przez chwilę pomyśleć o planecie, na której żyjemy i o otaczającej nas przyrodzie. Nasze przedszkolaki także uczą się, jak żyć ekologicznie. Poznaliśmy historię tego święta, dlaczego jest tak ważne i co powinniśmy robić by było zielono wokół nas. Następnie maluszki wykonały piękne prace plastyczne oraz rozwiązywały karty pracy.

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Z tej okazji dzieci wykonały piękne prace plastyczne związane z oszczędzaniem wody. Wsłuchiwały się w odgłosy wody i odgadywały poszczególne dźwięki (woda kapiąca z kranu, gotująca się w czajniku, napuszczana do wanny, płynąca w strumyku, deszcz). Obejrzały 2 doświadczenia związane z tematyka : mieszanie płynów i magiczny palec. Z dniem dzisiejszym został zakończony konkurs plastyczny pt."Oszczędzaj wodę-dbaj o przyrodę!". Nagrody i dyplomy zostaną wręczone w późniejszym terminie.

Jak obyczaj stary każe, Maluszki były dziś pożegnać zimę, a powitać wiosnę. Symbolicznie spaliliśmy Marzannę. Oczywiście nie zabrakło krótkiej zabawy na placu zabaw.

W dniu 8 marca w naszym przedszkolu było bardzo słodko, a to wszystko za sprawą czekoladowego autobusu, który zagościł w naszym przedszkolu. Czekoladowe warsztaty to coś przyjemnego dla małych łasuchów. Przedszkolaki poznały historię powstania czekolady, mogły spróbować różnych rodzajów czekolady, a także mogły stworzyć własny czekoladowy rysunek. Dzieci swoją czekoladową pracę zabrały do domu w pięknie zapakowanym pudełeczku.

Dzień Kobiet w naszym przedszkolu, jak co roku, to przemiłe święto dla wszystkich pań i dziewczynek. Chłopcy złożyli dziewczynkom życzenia, wręczyli prezenty oraz przygotowali słodki poczęstunek.

Dziewczynki były zachwycone. DZIĘKUJEMY!

26 lutego Starszaki obchodziły Dzień Dinozaura, choć dinozaury dawno już wyginęły, to nie przestają fascynować i rozbudzać wyobraźni dzieci. Przedszkolaki wykazały olbrzymie zainteresowanie tematem. Słuchały informacji dotyczących dinozaurów, rozwiązywały zadania oraz wykonały pracę plastyczną. Zajęcia w tym dniu z pewnością pogłębiły wiedzę przedszkolaków, po raz kolejny okazało się, że można połączyć zabawę z nauką i przynosi to doskonałe efekty.

8 MARCA to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. W tym szczególnym dniu wszyscy chłopcy w każdej grupie składali życzenia dziewczynkom i swoim paniom. Nie obyło się bez cukierków, drobnych upominków i kwiatów... Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez calutki dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi gentelmani, byli przemili, uczynni i sympatyczni :)

Wszystkie panie i dziewczynki dziękują chłopcom za piękne życzenia i promienny uśmiech...

Poniedziałek tj. 8 marca był dniem bardzo długo wyczekiwanym przez naszą grupę. Dzieci nie mogły się doczekać wizyty "czekoladowego autobusu". Bardzo ciepło powitali nas organizatorzy warsztatów. Zaczęło się od poczęstunku czekolady, którą każdy dostał na swojej łyżeczce a która sprawiła wiele radości, gdyż większość tej czekolady została na ustach dzieci (co widać na załączonych zdj). Buźki zrobiły się czekoladowe :)
Przedszkolaki poznawały różne słodkości wielozmysłowo a zmysł smaku i węchu w tym dniu był szczególnie aktywny. Pani Natalia miała różne "słodkie" zagadki, które nasza grupa bez problemu odgadła. Dzieci tworzyły i ozdabiały swoje czekoladowe kompozycje, wykazując się przy tym dużą pomysłowością. Uczyły się nalewać płynną czekoladę do foremek, którą należało wielokrotnie potrząsnąć a wszystko dlatego żeby nie powstały pęcherzyki powietrza. Kiedy nasze "czekoladowe wytwory " się studziły był czas na kolejne słodkie zabawy. Na koniec każdy dostał pudełeczko do którego spakował swoje wyroby czekoladowe. Oczywiście nie mogło zabraknąć dyplomów "Mistrza czekolady". Ten dzień na długo zapadnie w naszej pamięci, pełen wrażeń i słodkości.

W dniu 17 lutego w grupie Starszaków obchodziliśmy nietypowe święto - „Dzień Kota”. Z tej okazji przedszkolaki wzięły udział w kocich zabawach, tańczyły przy muzyce, rozwiązywały zadania i łamigłówki, oglądały ilustracje przedstawiające milusińskie zwierzątka i dowiedziały się wiele ciekawych rzeczy na ich temat.

Taki bal jest atrakcją bardzo lubianą przez wszystkie dzieci, gdyż dostarcza im wiele radości. Przedszkolaki wyczekiwały go przez wiele dni. Dzieci przebrane w różne postacie bajkowe świetnie się bawiły, uczestnicząc we wspólnych zabawach, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Wszystkim zabawom towarzyszyła radość, śmiech i spontaniczna aktywność dzieci, a cały bal przebiegał w miłej, serdecznej atmosferze i dostarczył niezapomnianych wrażeń.
Dziękujemy rodzicom z przygotowanie strojów. Kolejny bal karnawałowy już za rok.

"W karnawale wszyscy urządzają bale. To tradycja bardzo stara, strojów pięknych co niemiara. Niech się bawią duzi , mali zgromadzeni na tej sali.” Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą.W zorganizowanym balu karnawałowym, grupa maluszków wcieliła się w różne postacie bajkowe. Przedszkolaki zamieniły się w królewny, księżniczki, wróżki, batmanów, motylki czy policjantów, pojawiły się również postacie z ulubionych bajek.Przebierańcy świetnie bawili się, uczestnicząc we wspólnych zabawachi konkursach, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Wszystkim zabawom towarzyszyła radość, śmiech i spontaniczna aktywność dzieci, a cały bal karnawałowy przebiegł w miłej, serdecznej atmosferze i dostarczył niezapomnianych wrażeń.

W czwartek 9 lutego przedszkolaki obchodziły Dzień Pizzy. Poznały składniki niezbędne do powstania kultowego włoskiego placka oraz etapy jej wykonania. Wykonały także pracę plastyczną, gdzie miały możliwość zaprojektowania pizzy takiej jaką lubią najbardziej. Na koniec mogły posmakować jej również. Niezwykle pyszna pizza, zniknęła w oka mgnieniu. Tak zakończyliśmy ciekawy i smaczny dzień w przedszkolu.

9 lutego powinni kojarzyć wszyscy wielbiciele pizzy. To właśnie wtedy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pizzy. Nie mogliśmy pominąć takiego święta, gdyż dzieci uwielbiają ten przysmak pochodzący z Włoch. Zanim zaczęliśmy kosztować pizzę, dowiedzieliśmy się trochę o jej historii: skąd pochodzi, jakie są jej rodzaje, jakich produktów trzeba użyć, żeby upiec pyszną pizzę. Zapach pizzy unosił się po całym przedszkolu i nie sposób było jej się oprzeć. Cały dzień upłynął nam w miłej i radosnej atmosferze, powstały również piękne prace plastyczne.

W zimowy styczeń wpisane są szczególne dni, które wzbudzają ogromne, radosne emocje. To oczywiście święto Babci i Dziadka. Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków, oni czynią ich dzieciństwo udane i szczęśliwe. Babcia i dziadek mają zawsze dla nich czas, umieją pocieszyć, są cierpliwi, zawsze rozumieją ich rozterki, ale przede wszystkim bezgranicznie je kochają. Wnuczęta są dla nich radością życia. Ten dzień przedszkolakom kojarzył się zawsze z przedstawieniem organizowanym z okazji Dnia Babci i Dziadka. Jednak tym razem było inaczej. Dzieci zaśpiewały i zatańczyły dla babci i dziadka, a powstały filmik został im udostępniony. Nie zabrakło także upominków, które zostały przygotowane w postaci zdjęć wnuków. Wszystkim Babciom i Dziadkom z okazji ich święta składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pomyślności i miłości najbliższych.

W ramach treści programowych Maluszki uczestniczyły w wycieczce do przedszkolnej kuchni. Tam powitane przez panie kucharki zostały oprowadzone po kuchni i zapoznane ze sprzętami, których używa się w kuchni podczas przygotowywania posiłków. Oglądały jej wyposażenie, rozpoznawały i nazywały znajdujące się tam urządzenia i akcesoria kuchenne potrzebne do pracy. Ogromną frajdą okazało się oglądanie ogromnych garnków, misek i patelni, w których panie kucharki przygotowują przepyszne posiłki. Panie zwróciły uwagę dzieci na swój strój, podkreśliły znaczenie zachowania czystości podczas przygotowywania posiłków. Dzieci zaciekawione skarbnicą kuchni zadawały pytania, na które uzyskały ciekawe odpowiedzi. Na koniec dzieci zostały obdarowane przez panią kucharkę słodką niespodzianką. Po wizycie przedszkolaków w kuchni dzieci pełne radości i nowego doświadczenia wykonały piękne prace plastyczne. Przedszkolaki serdecznie dziękują paniom kucharkom za poświęcony czas i interesujące zajęcia.

W piątek 18 grudnia odbyła się w naszym przedszkolu Wigilia. Święta Bożego Narodzenia kryją w sobie niepowtarzalną magię: radość i niecierpliwe oczekiwanie na pierwszą wigilijną gwiazdkę. Dla wielu jest to czas spotkań w rodzinnym gronie, dzielenia się opłatkiem, składania życzeń najbliższym oraz czas wspólnego kolędowania. Także u nas nastał cudowny dla wszystkich czas- Boże Narodzenie. Wspaniałym momentem było wspólne kolędowanie, dzielenie się opłatkiem i składanie sobie świątecznych życzeń, a także czas wspólnego posiłku, na który składały się tradycyjne wigilijne potrawy. Na stole nakrytym białym obrusem nie zabrakło także słodkości. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych lecz również, co najważniejsze, wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.

Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia w naszym przedszkolu zakończyła wspólną wigilią, która odbyła się 18 grudnia. Dzieci w tym dniu wspólne kolędowały, dzieliły się opłatkiem, składały sobie życzenia oraz zjadły wspólny wigilijny obiad. Na koniec dzieci otrzymały słodki upominek,zakupiony przez rodziców.

Gorączka przedświątecznych przygotowań była inspiracją do dekoracji przez dzieci ciasteczek w przedszkolu. Nie wyobrażacie sobie jaką miały z tego radość! Najpierw polewaliśmy ciasteczka lukrem, następnie posypywaliśmy je różnego rodzaju posypkami. Oczywiście po skończonej pracy dzieci mogły zabrać swoje ciasteczka do domu!

Zbliżają się najpiękniejsze święta w roku. W każdym domu i przedszkolu trwają intensywne przygotowania. W dobrym przeżyciu Bożego Narodzenia pomaga świadome pielęgnowanie zwyczajów i tradycji świątecznych. Dlatego tego dnia zajęcia w przedszkolu były kolorowe i pachnące pierniczkami. Na stołach pojawiły się cukrowe pisaki i posypki, które pomogły dzieciom w samodzielnym dekorowaniu pierników. Każdy wyglądał inaczej, był wyjątkowy i niepowtarzalny.
Zabawa była doskonała, a pierniki wyszły przepięknie.

Od rana przedszkolaki czekały z niecierpliwością na spotkanie z Mikołajem, który wreszcie odwiedził nasze przedszkole. Przedszkolaki zaśpiewały mikołajkowe piosenki, a Mikołaj wręczył każdemu dziecku upominek. Był to dzień pełen radości i uśmiechu, który niewątpliwie wprowadził wszystkich w okres oczekiwania na upragnione Święta Bożego Narodzenia.   

Andrzejki to stary ludowy zwyczaj. Wróżby czyniono 29 listopada w wigilię Andrzejek. Miały one dać odpowiedź na długo oczekiwane pytania. W Wigilię św. Andrzeja prześcigano się w pomysłach, by z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość. Tradycje wróżb przetrwały do dzisiaj. Obecnie Andrzejki są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji. Koniec listopada, to czas Andrzejek - czarów, wróżenia, przepowiadania, co przed nami. Nasze przedszkolaki również chciały zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co je czeka. Czy wróżby się spełnią - przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły one dzieciom wiele radości i były okazją do wspólnej zabawy.

W dniu 25.11.2020r. przedszkolaki z naszego przedszkola uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. W tym dniu na przedszkolaki czekało wiele atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy, poznały historię Święta Pluszowego Misia, oglądały o nim bajki, prezentację przedstawiającą ilustracje i imiona różnych misiów. Bawiły się przy misiowych piosenkach, brały udział w zabawach ruchowych, zgadywankach, wykonywały prace plastyczne.

Dzień Pluszowego Misia w naszym przedszkolu był pełen uśmiechu i świetnej zabawy.

5 listopada co roku obchodzimy Światowy Dzień Postaci z Bajek. Ten dzień jest okazją, aby przypomnieć sobie naszych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa. Bajki pokazują nam bowiem co jest dobre, a co złe i jak należy postępować w życiu, aby być dobrym człowiekiem. Ich treści bawią i rozweselają, ale też przekazują ważne prawdy życiowe kolejnemu już pokoleniu młodych odbiorców. W trakcie zajęć dzieci uczestniczyły w quizach, podczas których wykazywały się wiedzą i znajomością najpopularniejszych bajek oraz postaci bajkowych, odgadywały zagadki, a także brały udział w grach i zabawach ruchowych związanych z tematyką zajęć.

30 października przebiegał w naszym przedszkolu  pod hasłem „Halloween”. Dzieci przyszły do przedszkola przebrane w halloweenowe stroje. Nie zabrakło konkursów i wspaniałej zabawy. Chociaż tradycja Halloween przyszła do nas zza oceanu w latach 90-tych ubiegłego wieku, to sprawia dzieciom dużo radości i uśmiechu. Przedszkolaki wykonały także prace plastyczne - halloweenowe dynie, a na zakończenie zjadły słodki poczęstunek.

Zielone, czerwone, okrągłe i pachnące, a jako przekąska niezwykle sycące.
Jabłko – pełne witaminek dla chłopaków i dziewczynek.
Wszyscy jabłka chętnie jemy i Dzień Jabłka świętujemy!

28 września w naszym przedszkolu zorganizowany został Dzień Jabłka Celem zajęć i wspólnej zabawy było: zachęcenie dzieci do spożywania jabłek i ich przetworów jako źródła witamin, wyrabianie nawyku zdrowego odżywiania się oraz utrwalenie wiadomości na temat jabłek. Obchody Dnia Jabłka  rozpoczęto od rozmów na temat jego wyglądu, koloru, wielkości, kształtu oraz smaku. Dzieci wszechstronnie poszerzały wiedzę o jabłku, poznawały różne gatunki tego owocu, a także zdobywały wiadomości na temat potraw i przetworów z jabłek. Ponadto przedszkolaki rozwiązywały  zagadki, słuchały wierszy i piosenek o jabłuszku. Nie zabrakło też zabaw ruchowych, które dowiodły, że jabłko oprócz swoich cennych walorów smakowych może posłużyć jako inspiracja do wielu konkursów. Po emocjach związanych z zabawą najbardziej oczekiwanym punktem dnia był poczęstunek (sok jabłkowy, rogaliki i szarlotka). Na koniec dzieci przystąpiły do wykonania prac plastycznych przedstawiających jabłko.

Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu przedszkola. Równie ważne jest Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września. W tym dniu dziewczynki wręczały chłopcom upominki i złożyły życzenia.

Był to dzień pełen wrażeń, radości i dobrej zabawy. Jeszcze raz wszystkiego najlepszego!

W piątek 14 lutego 2020 roku obchodziliśmy w naszym oddziale przedszkolnym ,,Walentynki''. Z tej okazji udekorowaliśmy nasze sale i gazetki czerwonymi serduszkami, a także zapoznaliśmy się z tradycją tego święta. Dzieci wykonały laurki walentynkowe dla mamy i taty oraz dla swoich koleżanek i kolegów. Nie zabrakło również słodkości- czerwonych serduszkowych lizaków.

Pluszowy Miś to kultowa zabawka znana na całym świecie i mimo upływającego czasu oraz pojawienia się coraz bardziej nowoczesnych rozrywek dla dzieci, bywa on wciąż największym przyjacielem dziecka. Z okazji Dnia Pluszowego Misia dzieci tego dnia przyniosły do przedszkola swoje misie, aby bawić się, świętować i uczyć. Przedszkolaki poznały historię Święta Pluszowego Misia, wspólnie bawiły się przy misiowych piosenkach i wykonywały prace plastyczne. Otrzymały dyplomy i słodki upominek. Dzień ten był pełen wrażeń. Na pewno powtórzymy go w przyszłym roku!

Atmosfera Świąt Bożego Narodzenia towarzyszy nam nie tylko w gronie najbliższej rodziny. W przedszkolu staramy się stworzyć równie podobny klimat, aby czas nadejścia Bożego Dzieciątka był wypełniony radością i miłością. Dlatego 19.12.2019r. nasze przedszkolaki – od malucha po starszaka prezentowały swoje talenty aktorskie w przedstawieniu Jasełkowym. Przedszkolaki z ogromnym zaangażowaniem wcieliły się w postacie związane z narodzinami Pana Jezusa, prezentowały swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Był więc Józef i Maryja, pastuszkowie, aniołowie oraz Trzej Królowie. Wszyscy we spaniałych strojach, przygotowanych przez rodziców prezentowali się doskonale na tle bożonarodzeniowej dekoracji. Po przedstawieniu, Pani dyrektor podziękowała przedszkolakom za przygotowanie Jasełek oraz złożyła wszystkim obecnym zdrowych i spokojnych świąt, spędzonych w rodzinnej atmosferze. Po występach rodzice z dziećmi udali się na słodki poczęstunek.

Wizyta Świętego Mikołaja Mikołajki w przedszkolu to ważne wydarzenie dla wszystkich dzieci. Już pod koniec listopada przedszkolaki pod okiem swoich pań ,,pisały” listy do Mikołaja, w których rysowały swoje marzenia dotyczące upragnionych prezentów. Uczyły się wierszy i piosenek na jego powitanie. 6 grudnia, w naszym przedszkolu pojawił się długo oczekiwany gość - ,,prawdziwy” św. Mikołaj. Najpierw było słychać dzwoneczki i pojawił się on – nasz ukochany św. Mikołaj! Ten niezwykły gość wywołał wiele radości i uśmiechu na twarzach przedszkolaków. Podczas spotkania Mikołaj życzył wszystkim dzieciom zdrowych i radosnych świąt Bożego Narodzenia. Obiecał, że powróci do nas za rok. Na zakończenie Mikołaj obdarował dzieci wspaniałymi prezentami. Miłym akcentem spotkania były wspólne zdjęcia z naszym gościem.

Andrzejki to stary ludowy zwyczaj. Wróżby czyniono 29 listopada w wigilię Andrzejek. Miały one dać odpowiedź na długo oczekiwane pytania. W Wigilię św. Andrzeja prześcigano się w pomysłach, by z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość. Tradycje wróżb przetrwały do dzisiaj. Obecnie Andrzejki są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji. Koniec listopada, to czas Andrzejek – czarów, wróżenia, przepowiadania co przed nami. Nasze przedszkolaki również chciały zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co je czeka. Zebraliśmy się więc, by wspólnie poczarować i powróżyć. Dzieci poznały znaczenie różnych kolorów, liczb, ustawiły buty, by sprawdzić ,który chłopiec pierwszy się ożeni i która dziewczynka pierwsza wyjdzie za mąż. Rzucały pieniążkami do miski z wodą, by spełniły się najskrytsze marzenia. Za pomocą przygotowanych obrazków sprawdziły kim zostaną w przyszłości. Dużo radości przyniosła dzieciom wróżba najbardziej kojarzona z Andrzejkami-lanie wosku, mogły one lać wosk przez dziurkę od klucza. Powstałe kształty były doskonałą okazją do rozwijania wyobraźni. Czy wróżby się spełnią – przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły one nam wiele radości, były okazją do wspólnej zabawy. Ten magiczny dzień wróżb i czarów bardzo spodobał się dzieciom.

25 listopada 2019r. odbyła się w naszym przedszkolu ważna uroczystość ,,Pasowania na przedszkolaka". To pierwszy wyjątkowy dzień w życiu dzieci, które we wrześniu tego roku po raz pierwszy rozpoczęły swoją przygodę z przedszkolem. Dla większości był to pierwszy, bardzo ważny występ. Z uśmiechami na twarzach przedszkolaki recytowały wierszyki, pięknie tańczyły i śpiewały piosenki otrzymując od rodziców i gości gromkie brawa. Zanim złożyły uroczystą przysięgę wykonały kilka zadań, po czym Pani Dyrektor za pomocą „czarodziejskiego ołówka" dokonała uroczystego „Aktu pasowania". Nie zabrakło życzeń i słodkich upominków oraz dyplomów i prezentów dla każdego przedszkolaka. Uwieńczeniem uroczystości był słodki poczęstunek. Dla przedszkolaków było to wielkie przeżycie, a dla rodziców powód do dumy i zadowolenia ze swoich pociech.

Ten dzień był okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa. Bawią, uczą, pomagają poznać prawdę o świecie i życiu, oswajają dziecięce lęki. Czasem stanowią wzór do naśladowania, a czasem pomagają dzieciom rozpoznać zło. Tego dnia nasze przedszkole zmieniło się w bajkową krainę. Przedszkolaki uczciły to święto, przebierając się za ulubionych bajkowych bohaterów. Wzięli oni udział w licznych konkursach i zabawach, wymagających wykazania się znajomością treści bajek. Pomocni w rozwiązywaniu zagadek dla przedszkolaków okazali się koledzy z klasy III. Nie zabrakło także dla dzieci fotobudki z Myszką Miki. Ten dzień sprawił dzieciom wiele radości, a jednocześnie przypomniał jak ważne są bajki, i że warto po nie sięgać.

23 września 2019r. zgodnie z tradycją w naszym przedszkolu odbyło się "Powitanie Jesieni", gdyż tego dnia kończy się astronomiczne lato, a zaczyna się kolejna pora roku – jesień, która powitała nas ciepłym słoneczkiem i pierwszymi kolorowymi liśćmi. Celem zabaw związanych z tematyką było utrwalenie wiadomości o dwóch porach roku - lecie i jesieni, integrowanie się dzieci, a przede wszystkim wspaniała zabawa. Dzieci z naszego oddziału przedszkolnego w celu zaznaczenia pierwszego dnia jesieni przyszły w tym dniu ubrane w kolorze pomarańczowym. Na zajęciach śpiewały jesienne piosenki i wykonywały prace plastyczne związane z tą porą roku, zjadły także pomarańczowy deser.

Już od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach, które będą im towarzyszyły przez całe życie. To dzień do okazywania sobie szacunki i chęci sprawiania drobnych przyjemności drugiemu człowiekowi. Takie wartości należy pielęgnować nie tylko od święta, ale także na co dzień. Jedną z takich uroczystości jest Dzień Chłopaka. W tym wyjątkowym dniu wszystkie dziewczynki zaśpiewały chłopakom uroczyste „Sto lat” i przygotowały słodki poczęstunek. Każdy chłopak otrzymał mały upominek oraz legitymację Super Chłopaka.

Ogólnopolski Dzień Przedszkola obchodzony 20 września to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce. Dostarcza on dzieciom kolejnych okazji, do przeżywania wesołej, beztroskiej zabawy i czerpania radości z bycia przedszkolakiem. Przedszkole to cudowny czas w życiu dziecka, to tutaj tworzy się więź między dziećmi i ich przyjaźnie. Dlatego w tym dniu wszystkie przedszkolaki udały się na wspaniałą zabawę do Figloraju Madagaskar w FUN ZONE w Wieluniu. Tam spędziły wesoło czas na zabawie w basenie kulkowym, zjeżdżalniach i labiryntach. Każde dziecko znalazło tam coś dla siebie. O nudzie nie mogło być mowy. Na zakończenie dnia każdy przedszkolak otrzymał order przedszkolaka oraz balonowego zwierzaczka. Z pewnością jeszcze tam powrócimy.

W Wielką Środę, 17 kwietnia br. dzieci wraz z paniami zasiadły do śniadania wielkanocnego. Przedszkolaki aktywnie włączyły się w przygotowanie świątecznego stołu. Na stole pojawiły się tradycyjne wielkanocne przysmaki – jajka, szynka, babka. Nie zabrakło także symboli wielkanocnych oraz pięknych stroików z bazi i bukszpanu oznaczających przyrodę, która budzi się do życia. Wspólne, uroczyste śniadanie wywołało miłe i niezapomniane doznania, które na długo pozostaną w pamięci wszystkich przedszkolaków.

„Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda” – każde dziecko zna fragment tej piosenki i doskonale wie, do czego one są potrzebne i co grozi, kiedy ich nie będziemy regularnie używać. To są podstawy. Nasze przedszkolaki poszły krok dalej. A wszystko to za sprawą zajęć przeprowadzonych przez stomatologów Państwa Sylwię i Wojciecha Adamczyków. Rodziców Sary i Miłosza uczęszczających do naszego przedszkola. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, jakich narzędzi używa dentysta, co należy robić, aby mieć piękne, zdrowe zęby: jak należy się odżywiać, jak dbać o higienę jamy ustnej i zębów, kiedy odwiedzić gabinet stomatologiczny. Na zajęciach nie zabrakło wierszy, zagadek oraz pracy plastyczno-technicznej. Mamy nadzieję, że od tej pory już nikt z przedszkolaków nie będzie bał się wizyty u stomatologa, a jak należy dbać o zęby zapamięta na zawsze.

W czwartek 21 marca wszystkie dzieci z naszego przedszkola świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Aby podkreślić charakter tego dnia, przedszkolaki przyszły ubrane na zielono. Mimo wielu atrakcji takich jak sadzenie zielonych roślin, spożywanie zielonego deseru, najbardziej jednak oczekiwaną częścią dnia było wyjście na spacer, podczas którego mogliśmy pożegnać zimę i powitać wiosnę. Dzieci radośnie maszerowały w wiosennym pochodzie, na czele którego widniała Marzanna, którą następnie pożegnaliśmy według tradycji. Jesteśmy pewni, że starania naszych wspaniałych przedszkolaków sprawią, że Wiosna zawita do nas na dobre.

W dniu 20.03.2019 przedszkolaki obchodziły Światowy Dzień Jamy Ustnej. Dzień ten ustanowiony został w celu zwracania uwagi społeczeństwu na konieczność profilaktyki oraz leczenia chorób jamy ustnej, a także rozpowszechnianiu informacji dotyczących prawidłowej higieny zębów oraz jamy ustnej. Zajęcia tego dnia dotyczyły przedstawienia dzieciom sposobu dbania o piękny i zdrowy uśmiech. Dzieci dowiedziały się, dlaczego psują się zęby, jak prawidłowo należy je czyścić i dlaczego warto chodzić do dentysty.

8 marca to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. W tym szczególnym dniu wszyscy chłopcy składali życzenia dziewczynkom i swoim paniom. Nie obyło się bez drobnych upominków i kwiatów. Panie i dziewczynki dziękują chłopcom za piękne życzenia, kwiaty i promienny uśmiech. Święto Kobiet, które corocznie obchodzimy w naszym przedszkolu, to doskonały sposób do kształtowania u dzieci nawyku obdarowywania upominkami swoich najbliższych.

18 lutego dzieci w naszym przedszkolu świętowały Walentynki. Z tej okazji udekorowaliśmy salę i gazetkę czerwonymi serduszkami. Zajęcia rozpoczęły się od poznania tradycji związanych z tym świętem i jego patronem. I tu nie zabrakło również wesołych zabaw z balonami w kształcie serduszek. Zajęcia tego dnia były odzwierciedleniem takich pojęć jak szczęście, miłość i przyjaźń. Wspólnie spędzony czas w walentynkowym nastroju sprzyjał prowadzeniu z dziećmi rozmów na temat znaczenia uczuć w naszym codziennym życiu. Nie zabrakło także pracy plastycznej związanej z tym świętem, którą wraz z balonami dzieci zabrały do domu.

5 lutego 2019 r. nasze przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do Sali Zabaw Pipilino w Rudzie. Celem wycieczki było kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie rówieśniczej poprzez wspólną zabawę oraz stworzenie możliwości radosnego spędzenia czasu. W sali zabaw przedszkolaki mogły skorzystać z licznych atrakcji, m.in. z basenu z kulkami, tuneli, zjeżdżalni. Zadowolone, nieco zmęczone i pełne wrażeń dzieci wróciły do przedszkola z nadzieją, że wkrótce ponownie odwiedzą salę zabaw.

Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim co dobre. Dlatego dzieci z naszego przedszkola 3 lutego 2019 r. gościły swoje Babcie oraz Dziadków na uroczystości z tej okazji w sali OSP w Wydrzynie. Zaproszeni Dziadkowie mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie dla nich przygotowanym programie artystycznym. W wyjątkowej atmosferze, przedszkolaki wspaniale wystąpiły przed bliskimi, następnie dziadkowie zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Uroczystość ta została połączona z balem karnawałowym dla dzieci. Przedszkolaki miały możliwość prezentowania wspaniałych strojów karnawałowych, brały udział w grach i zabawach, a także malowaniu twarzy. To była naprawdę wyjątkowa uroczystość, pełna uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.

Dnia 19.12.2018r. w naszym przedszkolu odbyło się rodzinne kolędowanie, które było okazją do śpiewu dzieci i rodziców, a jednocześnie kultywowaniem tradycji wspólnego kolędowania w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Rodzice wspólnie z dziećmi zaśpiewali kolędy oraz wysłuchali przygotowanej przez przedszkolaków części artystycznej. Spotkanie, śpiewanie kolęd oraz przedstawienie dzieci przyniosło wszystkim wiele radości, było wzmocnieniem więzi między rodzinami a przedszkolem. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.

Dnia 13 grudnia przedszkolaki przygotowując się do Świąt Bożego Narodzenia piekły świąteczne pierniczki. Z pomocą babci Sary i Miłosza praca z przygotowaniem wypieków szła gładko i sprawnie. Dzieci wałkowały ciasto i wykrawały pierniki o różnych kształtach – choinki, gwiazdki, bałwanki, aniołki. Po ostygnięciu dekorowały pierniczki różnokolorowymi lukrami i barwnymi posypkami według własnego pomysłu. Przygotowanie ciasteczek bardzo podobało się dzieciom, a w przedszkolu unosił się wspaniały aromat pieczonych pierników, który wprawił wszystkich w cudowny, świąteczny nastrój. Zabawa była doskonała, a pierniczki wyszły przepięknie.

6 grudnia nasze przedszkole odwiedził długo oczekiwany gość - św. Mikołaj. Wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały „mikołajowych” dzwoneczków. Święty Mikołaj nie zawiódł dzieci i nie kazał długo na siebie czekać. Gdy tylko pojawił się w drzwiach, dzieciaki radośnie Go powitały śpiewając wcześniej przygotowane dla Niego piosenki. Po przywitaniu Gościa nastąpił długo wyczekiwany moment rozdawania prezentów. Wszystkie dzieci były cały rok grzeczne, więc każdy dostał prezent, za który pięknie podziękował. Dzieci bardzo ucieszyły się z otrzymanych podarunków. Nietrudno było zauważyć jak bardzo przeżywały to spotkanie. Dziękujemy Ci święty Mikołaju za odwiedziny i prezenty! Mamy nadzieję, że za rok znowu się spotkamy!

3 grudnia przedszkolaki wyruszyły na wycieczkę do gospodarstwa Agroturystycznego „Pod Skałką” w Przybynowie. Gdy tylko dotarliśmy na miejsce czekała na nas słodka niespodzianka: pączki, ciasteczka, cukierki oraz ciepła herbata. Po krótkim odpoczynku uczestniczyliśmy w warsztatach wykonywania ozdób świątecznych. Następnie dzieci wysłuchały historii o Św. Mikołaju, o czym udały się na spotkanie z nim. Mikołaj wręczył drobne upominki, a dzieci pięknie mu podziękowały. Kolejnym punktem naszej wycieczki była wizyta w Zwierzyńcu, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć lamę, wielbłąda, kozy, kuce, alpakę, owce oraz daniele. Dzieci były zachwycone, ponieważ mogły pogłaskać i nakarmić zwierzęta suchym chlebem. Na koniec zwiedziły Skansen Wsi Jurajskiej – chaty z XIX/XX wieku. Od pani przewodnik dowiedzieliśmy się do czego służyły stare przedmioty znajdujące się we wnętrzu chaty, a także poznaliśmy jak w tamtych czasach mieszkali ludzie. Wycieczka była niezwykle udana. Wszyscy wróciliśmy do przedszkola zadowoleni i pełni wrażeń.

Koniec listopada, to czas Andrzejek – czarów, wróżb i przepowiedni. Nasze przedszkolaki także chciały zajrzeć w przyszłość i sprawdzić co je czeka. Dlatego też 29 listopada odbyły się przedszkolne andrzejki. Nie mogło zabraknąć więc wróżb. Było lanie wosku przez klucz, sprawdzanie kim zostaną przedszkolaki gdy dorosną, jaki będą wykonywać zawód. Czy wróżby się spełnią? Przyszłość pokaże! Pewne jest to, że przyniosły nam wiele radości, były okazją do wspólnej, świetnej zabawy. Ten magiczny dzień wróżb i czarów bardzo spodobał się dzieciom.

21 listopada przypada Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. To niezwykle ciekawe święto pojawiło się niedawno w naszym kalendarzu, jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzanie w nich pozytywnych emocji. Tego dnia uczniowie klasy IV Publicznej Szkoły Podstawowej odwiedzili przedszkolaków wręczając im balony i uśmiechnięte, życzliwe buźki.

W naszym przedszkolu Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodziliśmy 23 listopada. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!” Głównym celem popularyzacji tego święta była chęć przypomnienia najważniejszych wartości, jakimi są przyjaźń, miłość i ciepło, z którymi łączy się właśnie Pluszowy Miś. Wszystkie dzieci przyniosły ulubione misie lub przytulanki. Były misie małe i duże, nowe i nieco zmęczone przytulaniem. Przedszkolaki opowiadały o swoich pluszowych przyjaciołach, tańczyły z nimi, śpiewały im piosenki, mówiły wiersz, przypomniały sobie bajkę o Misiu Uszatku. Po dniu pełnym wrażeń misie wraz ze swoimi właścicielami wróciły do domów, by znowu przytulić się przed zaśnięciem.

W piątek 16 listopada o godz. 9.00 dzieci z Oddziału Przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Wydrzynie dołączyły do grona przedszkolaków oraz starszaków podczas uroczystego pasowania. Była to bardzo ważna uroczystość przedszkolna, jaką maluszki przeżyły w swoim życiu. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności, które zdobyły podczas pobytu w przedszkolu – śpiewały, tańczyły, recytowały wiersze. Dla większości z nich był to pierwszy publiczny występ przed licznie zgromadzoną publicznością. Małym artystom bacznie przyglądali się rodzice, którym z twarzy nie znikały uśmiechy. Ten dzień zapewne na długo zapadnie w ich pamięci. Po prezentacji artystycznej zostało odczytane przedszkolakom ślubowanie, po czym nastąpiło uroczyste przyrzeczenie. Pasowania dokonała, pełniąca obowiązki dyrektora Pani Sylwia Kotowska. Za dotknięciem czarodziejskiego ołówka każde dziecko stało się dzielnym przedszkolakiem. Radości i atrakcjom nie było końca. Na pamiątkę każde dziecko otrzymało dyplom oraz książeczkę. Przedszkolakom i ich rodzicom serdecznie gratulujemy!

Dnia 05.10.2018r. dzieci z klasy I i oddziału przedszkolnego uczestniczyły w wycieczce do Komendy Powiatowej Policji i Państwowej Straży Pożarnej w Wieluniu. Głównym jej celem było zapoznanie z pracą policjantów, zwiedzenie budynku komendy i przypomnienie ważnych zasad bezpieczeństwa, poznanie pracy strażaków, kształtowanie świadomości znaczenia i charakteru pracy strażaków, zapoznanie się z wyposażeniem wozów strażackich, kształtowanie właściwych zasad zachowania w miejscach publicznych. Dzieci miały okazję zobaczyć policyjne korytarze, większość pomieszczeń i wydziałów, w których pracują policjanci: pokój zgłoszeń, pokój przesłuchań, sale odpraw, pomieszczenia oficerów dyżurnych, a także pomieszczenia dla osób zatrzymanych. W trakcie opowiadania o swojej pracy policjanci pozwolili dzieciom wziąć i obejrzeć przedmioty służące im do pracy. Dzieci zobaczyły w jaki sposób ściąga się odciski palców i zbiera ślady, najbardziej były zafascynowane radiowozami policyjnymi oraz pokazem psa tropiącego. Miłą niespodzianką dla dzieci było wręczenie im przez policjantów kamizelek odblaskowych. W siedzibie straży dzieci zostały przywitane przez wszystkich pełniących dyżur strażaków. Już na samym początku strażacy zademonstrowali swoją niebywałą sprawność zjeżdżając po rurze, czy przebierając się błyskawicznie w strój bojowy. Ogromną niespodzianką dla dzieci była możliwość obejrzenia wozów strażackich oraz sprzętu potrzebnego do ich pracy. Wszyscy chętni, mogli wejść na pokład wozu strażackiego i usłyszeć głośne syreny strażackie. Dzieci mogły sprawdzić jak ciężkie są hełmy strażackie, dotykając i przymierzając je. Spotkania z Policjantami i Strażakami z pewnością pozostaną na długo w pamięci dzieci, być może marzenia chłopców ale i dziewczynek ziszczą się i zagoszczą w policyjnych i strażackich szeregach.

Już od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach, które będą im towarzyszyły przez całe życie. Jedną z takich uroczystości jest Dzień Chłopaka obchodzony 30 września w naszym przedszkolu. Z tej to okazji dziewczynki wręczyły chłopcom drobne upominki i zaśpiewały „Sto lat”. Nie brakło także w tym dniu słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci.

Jesień to czas zbiorów ziemniaków, a przy tym świetna okazja do wspólnej zabawy i bliższego poznania tego warzywa. Z tej okazji skorzystały nasze przedszkolaki. Główną atrakcją podczas „Święta Pieczonego Ziemniaka” w Przedszkolu w Wydrzynie było ognisko, w którym dzieci piekły ziemniaki.

W dniu 24.09.2018r. do naszego przedszkola przybyli przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Wieluniu. Tematem spotkania było przypomnienie przedszkolakom i uczniom klasy I podstawowych zasad bezpieczeństwa w drodze do szkoły i przedszkola. Policjanci zwrócili uwagę na bezpieczne korzystanie z dróg i chodników, przechodzenie przez ulicę w wyznaczonych miejscach, poprawną jazdę na rowerach. Ważnym punktem spotkania było przypomnienie o stosowaniu odblasków na odzieży, plecakach i rowerach. Podczas wizyty policjanci mówili o bezpieczeństwie dzieci w domu, przypominali numery alarmowe do służb ratunkowych. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania, które kierowali do nich przedstawiciele policji. Wszyscy otrzymali drobne upominki od zaproszonych gości. Serdecznie dziękujemy policjantom, że znaleźli czas na spotkanie z naszymi przedszkolakami.

22 września obchodziliśmy w naszym przedszkolu DZIEŃ POMARAŃCZOWY (początek astronomicznej jesieni). Przedszkolaki w tym dniu przyszły ubrane na pomarańczowo. Nie brakowało pomarańczowych atrakcji. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawych informacji o marchewce i innych „pomarańczowych” warzywach i owocach. Wykonały fantastyczne prace plastyczne. Z wielkim apetytem zjadły pomarańcze popijając przy tym pyszny sok pomarańczowy. Na koniec odbyły się wspólne tańce z pomarańczowymi balonami. Dla wszystkich był to bardzo wesoły dzień!

Zimno, mroźno, ale w serduszkach przedszkolaków gorąco, a powodem takiej atmosfery jest obchodzony w przedszkolu Dzień Babci i Dziadka. Mimo niskiej temperatury jest to jednak najcieplejszy dzień w roku, który sprawia wszystkim ogromną radość i wywołuje uśmiechy na twarzach wszystkich. Tak też było w naszym przedszkolu, do którego licznie w ten dzień przybyli nasi najukochańszy dziadkowie . Przedszkolaki przedstawiły swój program artystyczny , w którym pokazali swoje umiejętności muzyczne oraz recytatorskie. Dumni dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali występy swoich milusińskich, a przedszkolaki odważnie i bez tremy reprezentowały swoje umiejętności. Dzieci dla swoich dziadków przygotowały laurki. Następnie wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, każdy wnusio mógł posiedzieć na kolanach swojego dziadka lub babci, pokazać ulubione zabawki, czy pokazać prace plastyczne. Z okazji Dnia Babci i Dziadka życzymy Wam wszystkiego o czym marzycie i pragniemy Wam podziękować za Wasz trud i ciężką pracę.

W dniu 30 listopada wszystkie dzieci z naszego przedszkola uroczyście obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola ze swoimi ulubionymi i kochanymi pluszakami. Bardzo miłą niespodzianką były odwiedziny pana pszczelarza, który opowiedział dzieciom jak wygląda proces tworzenia smacznego miodu, czyli przysmaku Kubusia Puchatka. Na koniec mogły same spróbować tego pysznego smakołyku. Dzieci, opowiadały o swoich maskotkach, słuchały czytanych przez paniom fragmentów książek o niedźwiadkach, nauczyły się wiersza o misiu, bawiły się w starego niedźwiedzia oraz tańczyły z misiami w rytm piosenki „Pokochaj pluszowego misia". Ten dzień wywołał u dzieci wiele uśmiechów i radości. Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Można go przytulić, a nawet zwierzyć mu się z sekretów. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.

W ramach realizacji programu z zakresu profilaktyki zdrowia pt. "Kto nam powie jak trzeba dbać o zdrowie", w naszym przedszkolu wszystkie dzieci samodzielnie wykonały pyszne kanapki ze zdrowych produktów. Należy on do cyklu wydarzeń „Zdrowo się odżywiamy” i miał na celu przekazanie wiedzy o zdrowym stylu życia, uświadomienie zachowania sprzyjającego utrzymaniu zdrowia i dobrej kondycji, ukształtowanie poczucia odpowiedzialności za własne życie.

W dniu 04.11.2016r. w PSP w Wydrzynie odbyło się po raz pierwszy pasowanie na przedszkolaka. Występy rozpoczęły się piosenką pt. „Jedzie pociąg z daleka”. Dzieci wraz z panią przedszkolanką utworzyły pociąg. Następnie pani Elżbieta Pilarczyk powitała przybyłych gości. Kolejnym punktem programu były występy naszych małych artystów, po których odbyło się uroczyste pasowanie na przedszkolaka. Pasowania dokonała pani dyrektor Danuta Włodarczyk. Wszystkie dzieci, w tym ich uroczystym dniu, zostały obdarowane dyplomami i słodkimi upominkami.